Top Tag

Některé filmy či televizní seriály z období socialismu přinášely do společnosti informace o tom, že v panelových domech jsou v provozu stoupačky pro inženýrské sítě a odvětrávání. Můžete si toho všimnout například v seriálu „Byl jednou jeden dům“ anebo v televizní inscenaci „O Vánocích už nechci slyšet ani slovo“, kde Petr Kostka promlouvá ke svému synovi v kuchyni pod digestoří a jeho proslov uslyší skrze kuchyňský odsavač par milovaná žena, co bydlí o patro níž.

bytový dům

Kuchyňské digestoře v panelových domech využívaly již tehdy a využívají i dnes odsávání do společných šachet poměrně často, ovšem většina obyvatel těchto bytů nemá tušení, že jde mnohdy o časovanou bombu, velmi nebezpečnou a hlavně neočekávanou.

Co je tak nebezpečného na společném odvětrávání v panelových domech? Nepřipadá vám toto varování příliš přitažené za vlasy?

Hlavním viníkem je mastný prach – hasičské záchranné sbory občas zasahují při požárech vzduchotechniky, které způsobil mastný prach. Takové situace mohou být i velmi dramatické a při silnějších vrstvách prachu a mastnoty tu může dojít i k velmi nebezpečné explozi. Jestliže ponecháte několik let či dokonce desítek let vzduchotechniku svému osudu, může vás a celý zbytek osazenstva domu velmi nepříjemně překvapit i v neočekávaném okamžiku. Výbuch a požár potrubí ve stoupačce se snadno rozšíří do okolních bytů a vyhořet může i celý dům. Během pár hodin přijdete doslova o střechu nad hlavou.

lodžie bytového domu

Moudří a prozíraví lidé jsou si toho dobře vědomi a na domovních schůzích tento problém společně řeší, nebo se o to alespoň snaží. Objednávají čištění vzduchotechniky a její dezinfekci, protože spolu s prachem se tu mohou objevit díky vlhkému prostředí i plísně. Bohužel se to zdaleka netýká všech panelových domů a mnozí majitelé bytů či nájemníci jsou tím pádem v ohrožení majetku a někdy i života.

You may also like