Top Tag


Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že v podstatě každá budova má schody, včetně těch přízemních. I zde totiž existuje například půda či sklep. Není tedy divu, že je schodišť takový široký výběr. Každý z nás si tak může najít to, které nejvíce odpovídá jeho potřebám.

Zdaleka nejpopulárnější a nejpoužívanější je samozřejmě to klasické, avšak rozhodně není jedinou možností. Čím dál častěji můžeme vidět i schodiště točitá https://kmkdesign.cz/schodiste-tocita, i když samozřejmě zdaleka ne v takovém množství. To však přináší otázku, které z nich je skutečně lepší.

točité schodiště vnitřní

V první řadě je asi jasné, že točité schody značně šetří prostor. To je také důvod, proč se používají především v úzkých, vysokých budovách. Najdeme je v rozhlednách či věžích, ale také tam, kde samotný design nenechává příliš místa. A u malých domků je každý kousek prostoru znát.

Také je pravdou, že jsou mnohdy lepší i z estetického hlediska. Rozhodně vypadají neobvykle a zajímavě a obvykle upoutají pozornost. Pokud jsou navíc vyrobeny z vhodného materiálu, mohou se stát skutečnou ozdobou. Tím však jejich výhody končí.

točité schody na rozhlednu

Pokud jde o čirou praktičnost, pak ty klasické vyhrávají na celé čáře. Hlavní je zde především otázka bezpečnosti. U tohoto typu má totiž každý schod přesně ty samé rozměry, bez ohledu na to, ve které části schodiště se nacházíme, či jak blízko jsme k zábradlí. To značně snižuje riziko úrazu.

Také je obvykle širší, takže po něm může jít pohodlně více lidí vedle sebe. To u většiny točitých schodišť není možné, neboť jsou příliš úzká. Umožňují tak průchod jednoho, maximálně dvou lidí. Také to znamená, že je náročnější po nich přepravovat například nábytek či jiné objemné věci.

Nakonec však záleží na nás a na tom, jaké jsou naše potřeby. Přeci jen, každá situace je jiná a každému z nás může vyhovovat jiná typ. Naštěstí si dnes můžeme vybrat naprosto volně takový, který pro nás bude skutečně ten nejlepší.

You may also like